Amy (2015)


Modern zamanların caz kraliçesi olarak anılan Amy Winehouse ani ölümüyle tüm Dünya sarsıldı. 2011 yılının temmuz ayında henüz 27 yaşındayken hayata veda eden, belgesel Amy Winehouse’un yaşamını anlatan bir belgesel. Aynı zamanda 2016 belgesel dalında Oscar adayı. Bununla birlikte Amy, İngiltere tarihindeki tüm belgesel yapımlar içinde ilk haftasında en çok hasılat yapan ve dünya çapında da ilk haftasında en çok hasılat yapan ikinci belgesel unvanını aldı.

Belgesel, Amy’nin herkesin de bildiği üzere çalkantılı hayatını anlatıyor. İlk ünlü olduğu süreçten ödüller alana kadar geçen süreci görebiliyorsunuz. Öncelikle babası ilk başta belgeselin yönetmenini desteklerken, daha sonrasında belgeselden desteğini çekiyor. Nedeni ise yönetmenin Amy’nin pozitif yönlerinden daha çok negatif yanlarına odaklanması.

Belgeselde Amy’ye ait çok özel paylaşımlar da var. Daha önce yayınlanmamış arşiv görüntüleri, hiç duyulmamış Amy şarkıları ve birçok hatıra… Yine özel hayatına dair babasının, sevgilisinin ona davranış şekilleri ve sürüklendiği yaşamı görebilirsiniz. Yaşadığı hayat bir aşk filmi tadında anlatılıyor. Belgeseldeki sürpriz sahnelerden birisi de Amy Winehouse’un son kayıtlarını birlikte yaptığı Tony Bennett sahneler. Bennett belgeselde Amy’ye dönerek çok derin bir cümle söylüyor belgeselin bir noktasında. “Hayat sana nasıl yaşaman gerektiğini öğretir, eğer yeteri kadar uzun yaşarsan.” Billie Holiday’le, Ella Fiztgerald’la karşılaştırılacak düzeyde iyi şarkı söylemeyi öğrendiği ama tüm o sorunlarla, etrafındakilerle başa çıkmayı henüz öğrenemediği bir yaşta ölüyor Amy Winehouse. 2015 en iyi filmler listesinde kendine üst sıralarda yer bulacak bir belgesel.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir