Başkalarının Hayatı (Das Leben Der Anderen) (2006)


Yapımcılığı Quirin Berg ve Max Wiedemann tarafından üstlenilmiş olan başrollerini Ulrich Mühe, Martina Gedeck ve Sebastian Koch’un paylaştığı bir dram, gerilim filmi. Dönemin vizyon filmleri ile kıyaslandığında Akademi Ödüllerinde “Yabancı Dilde En İyi Film” oscarı, Avrupa Film Ödüllerinde 4 dalda ve diğer film ödülleriyle birlikte toplamda 21 ödül almasıyla adından epey söz ettiren filmlerden.

1984 Doğu Almanyasında devlet tarafından “Stasi” adında yaygın bir güvenlik ve istihbarat teşkilatı kurulmuş. Yüzbinlerce istihbarat elemanından birisi olan Yüzbaşı Gerd Wiesler akademide birlikte eğitim aldığı ve şimdiki amiri olan Yarbay Grubitz ile birlikte katıldığı bir oyunun galasında Kültür bakanı Bruno Hempf tarafından muhalif olduğu düşünülen yazar Georg Dreyman’ı takip etmeleri görevi verilir. Fakat sanıldığının aksine Dreyman diğer sanatçılar arasında rejime en sadık olanıdır.Sanılanın aksine bakanın asıl amacı Dreyman’ın birlikte yaşadığı sevgilisi, tiyatro oyuncusu Christa-Maria Sieland’a duyduğu gizli aşktır.

Grubitz kendisine kariyerinde ilerlemesini sağlayacağı düşüncesi ile Dreyman’ı takibe almaya karar verir ve en güvendiği elemanı olan Yüzbaşı Wiesler’i görevlendirir. Yüzbaşı Wiesler ve ekibi yazarın çatı katına bir dinleme istasyonu kurarlar ve ardından yazarın tüm konuşmalarını ve alışkanlıklarını kaydetmeye başlar. Ardından Batı Almanya’da yayınlanan “Der Spiegel” dergisinde Dreyman tarafından muhalif bir sahne yönetmeninin intihar etmesiyle ve ve Bakan Hempf tarafından şantaj yoluyla cinsel ilişkiye zorlanan Dreyman’ın kız arkaşı ile ilgili isimsiz bir makale yayınlanır. Tüm oklar Dreyman’a çevrilmiştir fakat Yüzbaşı Wiesler bir noktadan sonra Dreyman ve hayatıyla ilgili tamamen empati kurmaya, ondan habersiz evine girip kitaplarını okumaya hatta yardım etmeye başlar. Sonradan Yüzbaşı Wiesler’in ihanet ettiğini düşünen ama yeterli delili olmadığı için Yarbay Grubitz onu görevden alır ve sıradan bir mektup kontrol etme işine verir. Aradan geçen 4 yıldan sonra Berlin Duvarı yıkılır ve Almanya birleşir ve tüm Stasi arşivleri halka açılır. Dreyman hakkındaki belgeleri okumak için gittiğinde kendine yardım edenin Wiesler olduğunu öğrenir ama onunla bir türlü konuşamadığı için “ İyi Bir İnsan İçin Bir Sonat” adındaki kitabını bu isimle ona ithaf eder ve kitabı alan Wiesler yıllar önce yaptığı iyilin karşılıksız kalmadığını anlayacak.

Bana kalırsa bu filmi kesinlikle izlemenizi öneririm izleyip etkisinden uzunca bir süre çıkamadığım bir sinema filmleri arasında. Eğer tarihi ve biyografi tarzındaki filmlere ilginiz varsa ve vizyondaki filmlerden sıkılıp eski bir tat arıyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir