Gandhi (1982)


Tarihte önemli bir yer kaplayan karakterleri ölümsüzleştirmek farklı yollarla karşımıza çıkabiliyor. Biyografi niteliği taşıyan filmlerin çekilmesi o yollardan biri. Hindistan topraklarının büyük lideri Mahatma Gandi’nin hayatını anlatan Gandhi filmi bir biyografi filmi olma özelliğini taşıyor. 1982 yılı yapımı olan bu film en başarılı biyografi filmlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Öyle ki vizyon film olarak gösterime girdiği yılda tam 8 dalda akademi ödülüne layık görülmüştür. O ödüller en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi sanat yönetmeni, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi kostüm, ve en iyi senaryo dalı ödülleri olarak sıralanabilir. Aynı zamanda sinema sektörünün en büyük sanal platformu olan imdb sitesinde; izleyenlerin oylarına göre belirlenen listede tüm zamanların en iyi 250 filmi arasında yer alır.

İdeolojik film

İdeolojik yönü ağır basan film bir ders niteliği de taşımakta. 20. Yüzyılın en çok saygı uyandıran liderlerinden biri olan Mahatma Gandi’nin hayatından gerçek kesitler de içeren film izleyenlerine bir yaşam felsefesi sunuyor. Böylece bir liderin aktarmaya çalıştıkları bir film olarak belgelenmiş oluyor.

Tekrar tekrar izlenmesi gereken bu yapım klasikler arasında çoktan yerini almış durumda ve vizyondaki film seçeneklerinizi bir bir eleyecek güçte. Klasik komedi, dram ya da gerilim filmleri seçenekleriniz arasına güçlü fikirlere sahip bu güçlü filmi ekleyebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir