Onur Savaşı (Jagten) (2013)


Filmimizin başrolü Lucas, boşanma sürecindedir. Bu süreci oldukça zor atlatırken, yeni bir hayat arkadaşı bulur. Yeni bir hayat, yeni bir sevgili ile yoluna devam eden Lucas ilerleyen süreçte bir de iş bulur kendine. Bölgenin kreşinde çalışan Lucas her konuda hayatını rayına oturtmuştur. Her şey yolunda giderken bir anda değişen olaylar zinciri filmin hikayesini oluşturuyor. Filmin bir yerinde söylenen küçük bir yalan ileride Lucas’ın başına bela açacaktır. Söylediği bir söz adeta bir virüs gibi yayılacaktır. Bu yalanla birlikte Lucas, insanlığı kendi hayatını ve geleceğini sorgulamaya başlar.

Filmin başrolünde son yılların gözde oyuncularından Mads Mikkelsen’i görüyoruz. Yönetmen koltuğundaysa, Thomas Vinterberg oturuyor. Jagten ile birlikte İskandinav sinemasının en güzel örneklerinden birisini görebilirsiniz. Filmin son sahnesi ile birlikte tüm hayatı sorgulamaya başlıyorsunuz. Yalana verilen tepki ile Lucas dışındaki herkese tepki veriyorsunuz. Filmdeki kıza, kreşteki öğrencilerin ailelerine… İnsanların ‘’çamur at izi kalsın’’ düşüncesini net bir şekilde görebiliyorsunuz. Filmdeki av sahnesi ise bir metafor. Avlamaya çıkan bir gruba Lucas’da katılır. Yapılan atışlar sonrası Lucas’ın gruptan ayrılması ise bir ifade biçimidir.

Son filmler ile birlikte çocuk istismarı ve bu konudaki hassasiyet arttı. Buna bağlı olarak da vizyon filmler buna değinmeden geçmiyor. Bu konuda ilk danışacağınız filmlerden birisi de filmimiz olan onur savaşı. İyi seyirler!

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir