Baba (The Godfather) (1972)


Tüm zamanların en fazla ilgi gören filmlerinden birisi The Godfather yani Türkçe çevirisi ile Baba. 1972 yılında Amerika’da bir yıl sonrasında ise ülkemizde gösterime giren film klasikler arasında yerini çoktan almıştır hatta zirveye oynamaktadır.

Seriye dönüşen hikaye

Film olmanın ötesine geçip marka değeri olan ender filmlerden biri olan The Godfather üç filmlik bir seriden oluşur. İlki gösterime girdikten sonra oldukça fazla ilgi gördüğü için devam filmleri de peşi sıra gelmiştir. İkincisi hemen iki yıl sonra yani 1975 yılında, üçüncüsü ise on beş yıl ardından yani 1990 yılında gösterime girmiştir. Bu zaman farkı nedeniyle de ilk iki filmdeki başarıyı yakalayamamıştır ancak yine de büyük bir başarıya sahiptir. İlk filmin efsaneleşmesini sağlayan birçok neden vardır. Onlardan biri de kuşkusuz mükemmel oyunculuklardır. Marlon Brando ve Al Pacino’nun başı çektiği bu muazzam canlandırmalara diğer oyuncular da eşlik etmiştir. O isimler arasında James Caan, Robert Duvall, Richard S. Castellano, Diane Keaton, Abe Vigoda ve Sterling Hayden gibi oyuncuları görmek mümkün. Filmi tamamlayan bir başka önemli unsur ise yüzyılın en başarılı soundtracklerinden biri olan müziği. Filmlerdeki gerilimi, gizemi ve güç dengesini tema müziğinde hissetmek mümkün.

Günümüz vizyon film seçenekleri arasında yer alan gizem ya da gerilim filmleri bu gibi klasiklerle etkileşim halinde bulunmaktadır. The Godfather serisinde bulunan birçok replik belirli zamanlarda vizyondaki filmlerin içinde yer almıştır. Zamanla eskimeyen bu klasik asla eskimeyecekler arasında yerini çoktan almıştır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir